Tablet Globex GU903С
Specification overview
Tablet Globex GU903С

Brand: Globex
Model: GU903С
Raiting:
3.1 stars
| Parameter | Value |
|---|
| Price: | on request |
| Operating system: | Android 4.1 |
| CPU: | RockChip RK3066 1600 MHz |
| CPU frequency: | 1600 MHz |
| Number of Cores: | 2 |
| Computing core: | Cortex-A9 |
| Technical process: | 40 nm |
| Builtin memory: | 8 GB |
| RAM: | 1 GB DDR3 |
| Memory card slot: | microSDHC, up to 32 GB |
| Screen: | 9.7", 1024x768 |
| Widescreen display: | not |
| Screen type: | TFT IPS, glossy |
| Touch screen: | capacitive, multitouch |
| Video processor: | Mali-400 MP4 |
| WiFi support: | Wi-Fi 802.11g |
| Rear camera: | 2 MP |
| Front camera: | 0.3 Megapixels |
| Built in microphone: | present |
| Automatic screen orientation: | present |
| Sensors: | accelerometer |
| Audio: | AAC, WMA, WAV, OGG, MP3 |
| Video: | WMV, MKV, MOV, MP4 |
| Connecting to a computer via USB: | present |
| Connecting external devices via USB: | present |
| Audio headphone output: | 3.5 mm |
| Battery capacity: | 7800 mAh |
| Dimensions LxWxD: | 242x189x9 mm |
| Equipment: | tablet, USB-cable, manual, power adapter |
| Features of the: | support formats: MP3, AVI, 3GP, MPG, RM/RMVB, FLV, JPEG, BMP, PNG |
Similar Products
Tablet AllView Viva H10 LTE
Raiting:
3.4 stars
- tablet 10.1", 1280x800, TFT IPS
- built-in memory 8 GB, slot microSDHC, up to 32 GB
- Android 4.4, RAM 1 GB, CPU 1500 MHz
- Wi-Fi, Bluetooth, 3G, 4G LTE, GPS
- dimensions 174x244x10.5 mm, weight 510 g
- cell phone operation
- rear camera 5 Megapixels
- front camera 2 Megapixels
- working time 6 h
- accelerometer
Tablet Cube U51GT 4Gb
Raiting:
4.5 stars
- tablet 7", 1024x600, TFT IPS
- built-in memory 4 GB, slot microSDHC, up to 32 GB
- Android 4.2, RAM 1 GB, CPU 1300 MHz
- Wi-Fi, Bluetooth, 3G, GPS
- dimensions 106x191x10 mm, weight 320 g
- cell phone operation
- rear camera 2 Megapixels
- front camera 0.3 Megapixels
- working time 5 h
- accelerometer
Tablet Irbis TW35
Raiting:
3.8 stars
- tablet with keyboard 8.9", 1024x600
- built-in memory 16 GB, slot microSDHC, up to 32 GB
- Windows 10, RAM 1 GB, CPU Intel Atom Z3735G 1330 MHz
- Wi-Fi, Bluetooth
- dimensions 138x234x10.8 mm, weight 480 g
- rear camera 2 Megapixels
- front camera 0.3 Megapixels
- accelerometer
Tablet ASSISTANT AP-725
Raiting:
4.5 stars
- tablet 7", 1024x600, TFT IPS
- built-in memory 8 GB, slot microSDHC, up to 32 GB
- Android 4.2, RAM 1 GB, CPU MediaTek MT8382 1300 MHz
- Wi-Fi, 3G, GPS
- dimensions 108.5x188.5x10 mm, weight 300 g
- rear camera 2 Megapixels
- front camera 0.3 Megapixels
- accelerometer