Tablet BQ 7057G
Specification overview
Tablet BQ 7057G

Brand: BQ
Model: 7057G
Raiting:
4.1 stars
| Parameter | Value |
|---|
| Price: | on request |
| Operating system: | Android 4.2 |
| CPU: | MediaTek MT8312 1300 MHz |
| CPU frequency: | 1300 MHz |
| Number of Cores: | 2 |
| Computing core: | Cortex-A7 |
| Technical process: | 28 nm |
| Builtin memory: | 8 GB |
| RAM: | 1 GB |
| Memory card slot: | present, microSDHC, up to 32 GB |
| Screen: | 7", 1024x600 |
| Widescreen display: | yes |
| Touch screen: | capacitive, multitouch |
| Video processor: | Mali-400 MP |
| WiFi support: | present, Wi-Fi 802.11n |
| Bluetooth support: | present |
| mobile connection: | 3G, EDGE, GPRS, GSM900, GSM1800, GSM1900 |
| Rear camera: | present, 2 MP |
| Front camera: | present, 0.3 Megapixels |
| Built in speaker: | present |
| Built in microphone: | present |
| Gps: | present, with the support A-GPS |
| Automatic screen orientation: | present |
| Sensors: | accelerometer |
| Connecting to a computer via USB: | present |
| Connecting external devices via USB: | optional |
| Audio headphone output: | present, 3.5 mm |
| Battery capacity: | 2800 mAh |
| Dimensions LxWxD: | 189x109x10 mm |
| The weight: | 300 g |
| Body material: | metal |
| Equipment: | tablet, USB-cable, network adapter, manual |
Tablets - Coolblues KeuzeNu shoppen op zondag en in de avonduren geleverd! Coolblue: gratis bezorging & retour. Specialistisch advies nodig? Bekijk onze adviespaginas.
Similar Products
Tablet Cube T8
Raiting:
4.4 stars
- tablet 8", 1280x800, TFT IPS
- built-in memory 16 GB, slot microSDHC, up to 32 GB
- Android 5.1, RAM 1 GB, CPU MediaTek MT8735 1300 MHz
- Wi-Fi, Bluetooth, 3G, 4G LTE, GPS
- dimensions 123x215x10 mm, weight 354 g
- cell phone operation
- rear camera 2 Megapixels
- front camera 0.3 Megapixels
- accelerometer
Tablet Prestigio MultiPad PMT7008
Raiting:
3.6 stars
- tablet 8", 1280x800, TFT IPS
- built-in memory 8 GB, slot microSDHC, up to 32 GB
- Android 4.4, RAM 1 GB, CPU Qualcomm Snapdragon MSM8916 1200 MHz
- Wi-Fi, Bluetooth, 3G, 4G LTE, GPS
- dimensions 125x213.5x9.5 mm, weight 330 g
- rear camera 2 Megapixels
- front camera 0.3 Megapixels
- working time 3.5 h
- working time (music) 14 h
- working time (video) 3.5 h
- accelerometer
Tablet Prestigio Grace PMT3878C 4G
Raiting:
4.8 stars
- tablet 8", 1280x800, TFT IPS
- built-in memory 8 GB, slot microSDXC, up to 128 GB
- Android 8.1, RAM 1 GB, CPU 1300 MHz
- Wi-Fi, Bluetooth, 3G, 4G LTE, GPS
- cell phone operation
- rear camera 2 Megapixels
- front camera 0.3 Megapixels
- accelerometer
Tablet Irbis TZ46
Raiting:
3.9 stars
- tablet 7", 1024x600, TFT IPS
- built-in memory 4 GB, slot microSDHC, up to 32 GB
- Android 5.1, RAM 1 GB, CPU MediaTek MT8321 1000 MHz
- Wi-Fi, Bluetooth, 3G, GPS
- dimensions 119x192x10.7 mm, weight 274 g
- cell phone operation
- rear camera 2 Megapixels
- front camera 0.3 Megapixels
- accelerometer