Tablet BQ 1053L
Specification overview
Tablet BQ 1053L

Brand: BQ
Model: 1053L
Raiting:
4.8 stars
| Parameter | Value |
|---|
| Price: | on request |
| Operating system: | Android 5.1 |
| CPU: | Spreadtrum SC9830A |
| Number of Cores: | 4 |
| Builtin memory: | 16 GB |
| RAM: | 1 GB |
| Memory card slot: | present, microSDHC, up to 32 GB |
| Screen: | 10.1", 1280x800 |
| Widescreen display: | yes |
| Screen type: | TFT IPS, glossy |
| Touch screen: | capacitive, multitouch |
| WiFi support: | present, Wi-Fi 802.11n |
| Bluetooth support: | present |
| mobile connection: | 3G, EDGE, GPRS, LTE (Band 1, 3, 7, 20) |
| Rear camera: | present, 5 MP |
| Front camera: | present, 2 Megapixels |
| Built in speaker: | present |
| Built in microphone: | present |
| Gps: | present |
| Automatic screen orientation: | present |
| Sensors: | accelerometer |
| Connecting to a computer via USB: | present |
| Connecting external devices via USB: | optional |
| Audio headphone output: | present, 3.5 mm |
| Battery capacity: | 5000 mAh |
| Dimensions LxWxD: | 250x158.6x10.2 mm |
| The weight: | 530 g |
| Body material: | plastic |
| Equipment: | tablet, USB-cable, network adapter, manual |
Tablets - Coolblues Keuze op zondag en in de avonduren geleverd! Coolblue: gratis bezorging & retour. Specialistisch advies nodig? Bekijk onze adviespaginas.
Similar Products
Tablet Archos 101 Xenon
Raiting:
3.2 stars
- tablet 10.1", 1280x800, TFT IPS
- built-in memory 16 GB, slot microSDXC, up to 64 GB
- Android 4.2, RAM 1 GB, CPU MediaTek MT8389 1200 MHz
- Wi-Fi, Bluetooth, 3G, GPS
- dimensions 175x246x10 mm, weight 630 g
- rear camera 2 Megapixels
- front camera 0.3 Megapixels
- accelerometer
Tablet Irbis TZ23
Raiting:
3.3 stars
- tablet 10.1", 1280x800, TFT IPS
- built-in memory 16 GB, slot microSDHC, up to 32 GB
- Android 5.1, RAM 1 GB, CPU Spreadtrum SC9830A 1500 MHz
- Wi-Fi, Bluetooth, 3G, 4G LTE, GPS
- dimensions 153x254x10 mm, weight 515 g
- cell phone operation
- rear camera 2 Megapixels
- front camera 0.3 Megapixels
- accelerometer, gyroscope
Tablet Irbis TW44
Raiting:
4.3 stars
- tablet 10.1", 1280x800, TFT IPS
- built-in memory 32 GB, slot microSDHC, up to 32 GB
- Windows 10, RAM 1 GB, CPU Intel Atom Z3735G 1800 MHz
- Wi-Fi, 3G
- dimensions 170x278x10 mm, weight 600 g
- rear camera 2 Megapixels
- front camera 2 Megapixels
- accelerometer
Tablet Irbis TZ874
Raiting:
4.5 stars
- tablet 8", 1280x800, TFT IPS
- built-in memory 8 GB, slot microSDHC, up to 32 GB
- Android 7.0, RAM 1 GB, CPU Spreadtrum SC9832 1300 MHz
- Wi-Fi, Bluetooth, 3G, 4G LTE, GPS
- dimensions 123x208x9.8 mm, weight 340 g
- cell phone operation
- rear camera 5 Megapixels
- front camera 2 Megapixels
- accelerometer