Tablet Aspiring MB702С
Specification overview
Tablet Aspiring MB702С

Brand: Aspiring
Model: MB702С
Raiting:
4.7 stars
| Parameter | Value |
|---|
| Price: | on request |
| Operating system: | Android 4.0 |
| CPU: | Allwinner/BoxChip A10 1500 MHz |
| CPU frequency: | 1500 MHz |
| Number of Cores: | 1 |
| Computing core: | Cortex-A8 |
| Technical process: | 55 nm |
| Builtin memory: | 4 GB |
| RAM: | 512 MB |
| Memory card slot: | present, microSDHC, up to 32 GB |
| Screen: | 7", 800x480 |
| Widescreen display: | yes |
| Touch screen: | capacitive, multitouch |
| Video processor: | Mali-400 MP |
| WiFi support: | present, Wi-Fi 802.11n |
| Front camera: | present, 1.3 Megapixels |
| Built in speaker: | present |
| Built in microphone: | present |
| Automatic screen orientation: | present |
| Sensors: | accelerometer |
| Connecting to a computer via USB: | present |
| Connecting external devices via USB: | present |
| Audio headphone output: | present, 3.5 mm |
| Battery capacity: | 5000 mAh |
| Dimensions LxWxD: | 193x120x8 mm |
| The weight: | 310 g |
| Features of the: | support external USB 3G modems |
Similar Products
Tablet Alcatel Pixi 8
Raiting:
3.7 stars
- tablet 8", 1280x800
- built-in memory 4 GB, slot microSDHC, up to 32 GB
- Android 4.4, RAM 512 MB, CPU 1200 MHz
- Wi-Fi, Bluetooth
- dimensions 125x209x9 mm, weight 325 g
- rear camera 2 Megapixels
- front camera 0.3 Megapixels
- accelerometer
Tablet Globex GU708C
Raiting:
4.1 stars
- tablet 7", 1024x600
- built-in memory 4 GB, slot microSDHC, up to 32 GB
- Android 4.1, RAM 512 MB, CPU RockChip RK3066 1500 MHz
- Wi-Fi, Bluetooth, 3G, GPS
- dimensions 124x195x11 mm, weight 315 g
- rear camera 2 Megapixels
- front camera 0.3 Megapixels
- accelerometer
Tablet Digma Optima 7.1
Raiting:
3.7 stars
- tablet 7", 800x480
- built-in memory 4 GB, slot microSD
- Android 4.0, RAM 512 MB, CPU 1000 MHz
- Wi-Fi, Bluetooth
- dimensions 116x192x11 mm, weight 310 g
- front camera 0.3 Megapixels
- accelerometer
Tablet Cross X7 GPS
Raiting:
3.3 stars
- tablet 7", 800x480
- built-in memory 8 GB, slot microSDHC, up to 32 GB
- Android 4.0, RAM 512 MB, CPU Allwinner/BoxChip A13 1500 MHz
- Wi-Fi, GPS
- rear camera 2 Megapixels
- front camera 0.3 Megapixels
- accelerometer