Tablet ACME TB713
Specification overview
Tablet ACME TB713

Brand: ACME
Model: TB713
Raiting:
3.7 stars
| Parameter | Value |
|---|
| Price: | on request |
| Operating system: | Android 4.4 |
| CPU: | MediaTek MT8312 1300 MHz |
| CPU frequency: | 1300 MHz |
| Number of Cores: | 2 |
| Computing core: | Cortex-A7 |
| Technical process: | 28 nm |
| Builtin memory: | 4 GB |
| RAM: | 512 MB DDR3 |
| Memory card slot: | present, microSDHC, up to 32 GB |
| Screen: | 7", 1024x600 |
| Widescreen display: | yes |
| Screen type: | TFT, glossy |
| Touch screen: | capacitive, multitouch |
| Video processor: | Mali-400 MP |
| WiFi support: | present, Wi-Fi 802.11n |
| Bluetooth support: | present, Bluetooth 4.0 |
| mobile connection: | 3G, EDGE, GSM900, GSM1800, GSM1900 |
| Rear camera: | present, 2 MP |
| Front camera: | present, 0.3 Megapixels |
| Built in speaker: | present |
| Built in microphone: | present |
| Automatic screen orientation: | present |
| Sensors: | accelerometer, proximity sensor |
| Connecting to a computer via USB: | present |
| Connecting external devices via USB: | present |
| Audio headphone output: | present, 3.5 mm |
| Battery capacity: | 2800 mAh |
| Dimensions LxWxD: | 187.3x107.2x9.5 mm |
| The weight: | 280 g |
| Body material: | plastic |
| Equipment: | tablet, USB-cable, OTG-cable, network adapter, manual |
Tablets - Coolblues Keuze op zondag en in de avonduren geleverd! Coolblue: gratis bezorging & retour. Specialistisch advies nodig? Bekijk onze adviespaginas.
Similar Products
Tablet CROWN MICRO B733
Raiting:
4.5 stars
- tablet 7", 800x480, TFT IPS
- built-in memory 4 GB, slot microSD
- Android 4.2, RAM 512 MB, CPU RockChip RK3168 1000 MHz
- Wi-Fi
- dimensions 114x192x10 mm
- rear camera 2 Megapixels
- front camera 0.3 Megapixels
- accelerometer
Tablet Apache M783
Raiting:
4.4 stars
- tablet 7", 1024x600, TFT IPS
- built-in memory 4 GB, slot microSDHC, up to 32 GB
- Android 4.2, RAM 512 MB, CPU MediaTek MT8312 1300 MHz
- Wi-Fi, Bluetooth, 3G, GPS
- dimensions 123.5x195x10.7 mm, weight 300 g
- rear camera 2 Megapixels
- front camera 1.3 Megapixels
- accelerometer
Tablet GOCLEVER TAB A104
Raiting:
4.9 stars
- tablet 10", 1024x600
- built-in memory 4 GB, slot microSDHC, up to 32 GB
- Android 4.0, RAM 512 MB, CPU 1000 MHz
- Wi-Fi
- dimensions 164x262x11 mm, weight 572 g
- front camera 0.3 Megapixels
- accelerometer
Tablet GOCLEVER Tab R76.2
Raiting:
4.1 stars
- tablet 7", 1024x600
- built-in memory 4 GB, slot microSDHC, up to 32 GB
- Android 4.1, RAM 512 MB, CPU RockChip RK2928 1000 MHz
- Wi-Fi
- dimensions 140x191x10 mm, weight 288 g
- rear camera 0.3 Megapixels
- front camera 0.3 Megapixels
- working time 4 h
- accelerometer